Küsitlus

Millist asumit pead kõige elitaarsemaks?

Mäekuningad jõudsid tagasi koju

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia
Sven Oja piidleb 30 aastat tagasi tippu jäetud ülikooli teklit, mida on au hoida ekspeditsiooni juhil Andres Hiiemäel. Foto: Erakogu

Möödunud nädalal jõudsid tagasi koju alpinistid, kes 30aastase vaheaja järel vallutasid taas Kesk-Pamiiris Tartu Ülikooli nimelise mäetipu.

Juulis startis 10liikmeline Tallinna ja Tartu alpinistidest koosnev seltskond Tadžikistani poole, eesmärgiga taasvallutada TÜ ja J. F. Parroti nimelised mäetipud. Tipud asuvad Kesk-Pamiiri mäestikus Kõrge Seina ahelikus vastavalt 6258 ja 6277 m kõrgusel üle merepinna.

Rühm jõudis TÜ mäetipule 31. juulil kella poole ühe paiku päeval täies koosseisus. Kohapeal selgus, et pärast ülikooli 350. aastapäevale pühendatud esmavallutust eestlaste poolt 1982. aastal ükski inimhing sinna jõudnud polnud. „Leidsime eest sinna 30 aastat tagasi jäetud tipukirjad, ülikooli toonase tekli ja tipuplaadi. Mõned asjad võtsime tipust ka kaasa, asemele jätsime ülikooli uue tekli, lipu, sõrmuse ning tipukirja,“ kirjeldas ekspeditsiooni juht Andres Hiiemäe.

Mägi asub tsivilisatsioonist eemal ja ainuüksi jalamile jõudmine viimasest asustatud punktist võttis aega kaks nädalat. Igasuguse välise abi kasutamise võimalus puudus. Laskumisel tabas alpiniste ka väike õnnetus, kui üks liikmetest, Priit Rooden, murdis jäämurru läbimise käigus jalaluu. „Kaks ja pool päeva tassisime Priitu käepärastest vahenditest meisterdatud kanderaamil raskel ja ohtlikul reljeefil,“ tunnistas Hiiemäe, kuid hindas ekspeditsiooni siiski õnnestunuks.

J. F. Parroti mäetipust otsustati loobuda ohutuse, raskete lumeolude ning ebasoodsa ilmaennustuse tõttu. „Ekspeditsioon tervikuna sisaldas rohkelt raskeid ja ohtlikke lõike nii mäele lähenemisel, mäe peal kui ka laskumisel – mägijõgede ületused, rusunõlvad, Tanõmas II liustik ja selle jäämurrud ja rasked lõigud marsruudil. Raskused ületati hea grupitööga, üksteise kogemustele, oskustele ja teadmistele tuginedes, teineteist usaldades,“ tõdes Hiiemäe.

KOMMENTAAR
Sajad treeningtunnid
Ettevalmistus ekspeditsiooniks algas jõuludest ja võttis alates sellest praktiliselt kogu vaba aja – nädalavahetused, õhtu- ja öötunnid. Sadu treeningtunde ronides jääl, kaljudel, siseseinal, matkasid ja treeninguid raskendatud tingimustes (paksus lumes, rabas, liivanõlvadel, raskel maastikul, raske seljakott seljas või autokummid järel lohisemas).

Emotsionaalne kõrghetk oli kui jõudsime mäelt taandudes pärast 20-päevast autonoomset liikumist mägedes tagasi autotee äärde Kok-Jar-is, kus meid ootasid autojuhid ja peale pikka, väsitavat ja pingelist matka võeti meid vastu sooja supi, pehme saia, arbuusi ja kange joogiga. Sellel hetkel langes meilt kõigilt tohutu pinge, mis kaasnes takistustest, ohtudest ja riskidest valitsenud mägedes ronimisega, nüüd sai see periood läbi.

Üllatusi pakkus ekspeditsioon meile iga päev. Hetkel on veel järgmised mäeplaanid tegemata. Taastumine möödunud ekspeditsioonist võtab nädalaid või isegi kuid. Vahvaid mägesid ja uusi mägipiirkondi on rohkelt silmapiiril.
Andres Hiiemäe

Autor: Juhan Lang, juhan@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 23/08/2012 10:06:21Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.35689496994019