Küsitlus

Kas Tartu Ekspress peaks tegevust jätkama?

Hambaarst piinab teenekat Annelinna seeniorit nii päeval kui ööl

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia

Pussy Rioti kombel rindade välgutamisest ning naabrite tõrvamisest pole Annelinna pensionäri Nadežda Sadova une parandamiseks palju kasu, sest keldrikorrusel undav hambaravikompressor jätkab tegevust protestidest hoolimata.

Anne tänava paneelmaja viiendalt korruselt alla jõudmine valmistab elus palju kannatanud 78-aastasele Sadovale sügavaid raskuseid – tema terviseprobleeme alustades untsuläinud songalõikuse ja lõpetades diabeediga pole mõtet loetlema hakatagi. Minna aga tuleb, sest just keldris paikneb vanaproua suurim vaenlane, samas majas paiknevat hambaravikliinikut toitev kompressor, mille müra naist uueks tegusaks päevaks välja puhata ei lase.

SOS kurtidele

“Öö läbi karjub: uou-uou-uou,” kirjeldas Sadova müraallikat endale omaselt värvikal viisil, lisades, et oleks valmis kahjuliku seadme ka oma kätega tükkideks raiuma – kui vaid jõud üle käiks. Paraku eraldab teda sihtmärgist tabalukustatud uks ja vaatamata üleskutsetele ei soostu majanaabritest turskemad mehed seda ühisel jõul maha lõhkuma. Ühistu esinaine Maarika Muuligi tõdes, et teised elanikud pole sama probleemiga tema poole pöördunud.

Kaasvõitlejate puudumine ei vähenda Sadova võitlusvalmidust karvavõrdki. “Maja poolt ei tee mitte keegi mitte midagi. Kõik kardavad võidelda, aga mina ei karda midagi,” ägestus ta bravuurikalt rindu paljastades. Kusjuures paradoksaalsel kombel olevat puhkepäevadel rahulik, kuid juba esmaspäeviti algavat õudus taas. “Sel ajal, kui nad tööl on, kompressor ei tööta. Aga kui nad kell viis lõpetavad, hakkab kräunuma,” kurtis daam.

Aasta tagasi püüdis Sadova probleemi lahendada ka diplomaatilisel teel, saates ühistule kirja märksõnaga “SOS”. Seepeale asutigi koos linnavalitsuse esindajaga asja uurima. “Võin öelda seda, et ise elan kolmandal ja ei kuule mitte midagi,” selgitas revident Risto Tihane. “Meie ei suuda ise mitte midagi tuvastada. Kuna ma ise pole seda probleemi kogenud, siis ei oska ma prouat mitte kuidagi aidata.”

Kaebused istmikku

Sadoval on kaaskondlaste tagasisidest muidugi hoopis omalaadi arusaam. “Minu kiri pole teile enamat kui WC-paber,” rõhutas ta dokumentidega demonstratiivselt tagumikku hõõrudes.

Linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja Tõnis Arjus märkis, et kurikuulsa korteri ümberehitamiseks hambaravikabinetiks ja uue sissepääsu rajamiseks anti ehitusluba juba 15 aastat tagasi. Lisaks on objektil paikvaatlust teostamas käinud terviseameti esindajad väitnud, et müra tekitavat allikat ja kõrvalist müra ning vibratsiooni korteris tõestada ei õnnestunud. “Oma kokkuvõttes soovitatakse pöörduda täiendavate mõõdistuste tellimiseks füüsikalabori või muu akrediteeritud labori poole,” sõnas Arjus. “Osakond leiab, et menetlused on olnud õiguslikud ning tuleks arvestada tervisekaitse soovitustega, sest spetsiifilisem tehnoloogia on võimeline tuntavaid müra- ja vibratsioonihäireid fikseerima.”

Sadova hinnangul ei vasta ükski ametlik põhjendus tõele: kompressor on füüsikahuvilise vanadaami väitel lihtsalt valesti vastu seina paigaldatud ja puudub hädavajalik amordisüsteem. “Vibratsioon tuleb ju läbi seinte,” teadis ta rääkida. “Nii kui pikali heidan, algab müra. Magada ei saa, isegi tablett ei aita, ka mitu tükki mitte.”

Noored ei mõista

Sõnaka vanaproua arvates taandub kogu küsimus asjaolule, et naabriteks on veel tervisemuredele alla vandumata noored, kes astmahaige elukuninganna probleemistiku kõiki nüansse lihtsalt ei mõista. “Otse hambaravi kohal, teisel korrusel naabreid pole, elavad maal juba teist aastat. Kolmandal korrusel on noored tüdrukud ja neid muidugi miski ei sega,” edastas Sadova kogutud luureandmed.

Lahkelt eakale majanaabrile keldriust avama läinud Tihane, kes seepeale kogu sisemusse kogutud sõimulaadungi enda kaela sai, tõdes, et proua ilmselt võitlust ei jäta. “Nagu näha, on ust juba püütud kangutada, siia vahele piiluda,” näitas ta. “Aga mida kuradit me siis tegema peame, võõra raha ära lõhkuma?”

Sadova aga lisas oma heitlustele veel politiilisegi mõõtme: oleks Tartus linnapeaks toimekas Edgar Savisaar, ei saaks selline korralagedus aset leida. “Aga Mart Helmet, kes venelaste vastu on, ma võimule küll ei soovi,” täiendas ta.

Autor: Kaur Paves, kaur@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 13/04/2016 19:16:55Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.19898509979248