Küsitlus

Tartu 2019. aasta tigu on...

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia

UNESCO kirjanduslinna ülitihedas konkurentsis läbilöömine nõuab üha hullumeelsemaid samme – nii kirjutas tõusev noorkirjanik esikteosesse sisse reaalse abieluettepaneku.

Ameerikalikult avalik kosimisstiil pole tartlastele iseenesest võõras: otsa tegi 2016. aasta „Ajujahi“ finaalis lahti SprayPrinteri eestvedaja Mihkel Joala, kes vahetult pärast ettevõtlike kamraadidega 30 000 euro võitmist rahvusringhäälingu otse-eetris Kerttu Kuslapi kätt palus. Tartu Ekspressi veergudel püüdis aga südamedaam Helju Talve soosingut võita kolumnist Uuno Pungar ning vaid roosinupu alkoholilembus tingis selle, et pulmad lõpuks siiski pidamata jäid.

Suusoojaks pillatud

Johannes Kivipõllu kirjanikunime taha peituv hurmur trumpab oma plaani mastaapsusega senised konkurendid selgelt üle. Nimelt võib tema pöörase esikromaani „Põrge“ avalehelt leida ühe õige isiklikku laadi pöördumise. „Kui kunagi sai elukaaslasega naljatlemisi seda abiellumise värki arutatud, siis praalisin, et küll siis jõuab seda teha, kui oma esimese raamatu välja annan. Suusoojaks pillatud lause viis võiduka lõpuni,“ võttis kirjanik ise sündmustiku kokku.

Siiski oli mõte omaenda ulmepõnevikust Kivipõllu peas idanenud juba ammu, ent nagu ikka, nappis tegusal töömehel sääraseks jõudeeluks aega. „Aga ühel päeval elukaaslane lihtsalt ütles mulle, et hakka kirjutama,“ meenutas ta. „Ja hakkasingi - enne ei lõpetanud, kui valmis sai.“

Paraku ei piisa varakapitalistlikus ühiskonnas mõttest teostuseni jõudmiseks vaid Erose noolte puudutusest ning raamatu füüsilise sünni nimel tuli omajagu sente lugeda. „Ise tegin omale Youtube’i abil selgeks, kuidas raamatuid redigeerida, soetasin kalli raha eest küljendusprogrammi,“ kirjeldas Kivipõld. „Elukaaslane istus kogu aja mu kõrval ega teadnud asjast midagi, arvas vist, et vaatan niisama mingeid naljakaid pilte.“

Liigub sõjalainele

Küljenduskunsti õppimise tingis sulesepa pahviks löönud esimene pakkumine: 1,60 eurot lehekülje eest. „Siis ei maksa raamatu kirjastamine midagi, kui oled tuntud inimene ja kirjastustele meeldid. Aga kui oled labane mats tänavalt, kes tahab lihtsalt armast žesti teha, siis küsitakse täiesti ulmelisi summasid,“ pahandas noor autor.

Samalaadne arukas piiratud ressursside kasutamine viiski Kivipõllu sihile: kaanekujunduse visandas arhitektist semu 20 euro eest, toimetamisega tegeles filoloogist ema. 110 eksemplari trükkimine läks kokkuvõttes maksma 500 eurot.

Samas innustas jah-sõna Kivipõldu loomekarjääriga jätkama ning praeguseks on valmimisjärku jõudnud teinegi käsikiri. Kui armastusest kõnelev esmateos paiskab tavalised inimesed ebatavalistesse oludesse, siis järgmise puhul on tegu veel nimetu düstoopiaga sellest, mis oleks saanud, kui oleks puhkenud sõda ühe teatud suure naaberriigiga.

„Mina ei pea seda žanriliselt ulmeks, vaid oma nägemuseks alternatiivajaloost – mis oleks kui…“ märkis kirjanik. „Kasutan seal ära oma isiklikke kokkupuuteid jõustruktuuridega, aga ka suurt lugemust: asjahuvilisena olen huvi tundnud Vene-Gruusia sõja, pronksöö ning muidugi ka Ukraina ründamise vastu. Lugu koondabki neid kolme konflikti, mis on justkui ühte riiki kokku pandud.“

Ning tagatipuks ei jää kaks kunagi kolmandata. „Kõik kolm raamatut tulevad küll väga erinevad, kuid moodustavad lõpuks ühtse terviku, kajastades erinevaid motivatsiooni aspekte,“ resümeeris Kivipõld.

Autor: Sten Sang, sten@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 16/08/2018 10:18:37Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.18491291999817